Kartárky online

Výklad kariet – história

Výklad kariet alebo kartomantia

Pod týmito slovami si predstavte veštenie pomocou kariet, ktoré má tradíciu dlhú mnoho stáročí. Ľudská túžba po odhalení budúcnosti a znalosti vlastného osudu sprevádza človeka od pradávna.

Legenda o vykladaní kariet

Podľa legendy umenie veštenia pomocou kariet vzniklo v Ríši stredu, v Číne. Tam v prvom storočí n. l. zásluhou objavu papiera vznikol papierenský priemysel, ktorý dal základ aj výrobe kariet. Iné legendy prisudzujú vznik veštenia pomocou kariet starovekému Egyptu, kde sa veštilo pomocou obrázkov jednotlivých symbolov (tzv. Thovtova kniha), ktoré sa neskoršie začali maľovať na karty, tak bol položený základ tarotu.

V trinástom storočí tarot priviezli Cigáni z Egypta do Európy. Cigáni boli súčasne ľuďmi, ktorí najčastejšie karty vykladali a až do dnešných čias je výklad kariet považovaný za „starý cigánsky zvyk“.

Výklad kariet v stredoveku

Už od 14. storočia si výklad kariet získaval svojich priaznivcov, a to predovšetkým medzi šľachtou. Výklad kariet bol však v rozpore s cirkevnou vieroukou, preto akékoľvek veštenie prebiehalo potajme a skryto, lebo hrozilo nebezpečenstvo prísnych cirkevných trestov. Toto prenasledovanie vyvrcholilo počas nasledujúcich rokov tzv. „honmi na čarodejnice“, kedy každý, kto sa svojimi schopnosťami vymykal, skončil na hranici. Za týchto pár storočí pogromov na „čarodejnice“ boli cirkvou povraždené státisíce ľudí, čím bolo stratené mnoho z umenia výkladu kariet.

Obdobie temna pre výklad kariet a veštenie bolo ukončené jednako francúzskou revolúciou (a elimináciou vplyvu cirkvi), no najmä „zjavením“ legendárnej francúzskej kartárky Marie-Anne Adélaide Lenormand (1772 – 1843) – madam Lenormand. Táto kartárka získala vynikajúcu povesť, uznanie a spoločenské postavenie, pretože jej predpovede sa vždy naplnili. Vďaka jej povesti začala víťazná cesta výkladu kariet celou Európou.

Druhy výkladových kariet

Kariet existuje mnoho druhov (tarot, cigánske karty, kipper, anjelské karty, karty kanastové a mariášové atď.). Každý kartár či kartárka má tie svoje obľúbené, no súčasne ovláda výklad kariet aj z iných druhov.