Kartárky online

Čo je veštba budúcnosti?

Predvídanie budúcnosti je späté s náboženskými predstavami vierou. Mnoho slov z veštenia je náboženského charakteru a bolo v náboženstvách používané v priebehu celej ľudskej histórie.

Moc veštenia

Veštba alebo predpoveď bola vždy spojená s bohmi či s jedným konkrétnym bohom. Vychádzala z túžby získať nejaký druh uistenia o ďalšom pobyte konkrétneho jedinca alebo celej skupiny ľudí na zemi a poskytovala aj určitý – buď konkrétny, alebo hmlistý a symbolický – pohľad do budúcnosti. Prví, ktorí ovládali umenie pohľadu do budúcnosti, boli pochopiteľne šamani a kňazi. Viera, že kňazi majú „priamy kontakt“ s bohmi, bola neotrasiteľným základom fungovania starovekých spoločností. Veštba kohokoľvek mimo „ oficiálnych“ kňazov a osobností bola vždy prijímaná s nevôľou či dokonca odporom. Obzvlášť jasne vyniká táto nedôvera na konci stredoveku, kedy mužskí veštci a astrológovia boli označovaní za doktorov mágie, kým ženy za čarodejnice.

Moderní veštci

V súčasnosti máme nepreberné množstvo vykladačov budúcnosti: trocha nadsadene možno za moderných prorokov označiť aj meteorológov, ekonómov, poisťovacích agentov, športových komentátorov, bookmakerov, autorov horoskopov v najrôznejších denníkoch a časopisoch a podobne. Výklad osudu však nemusíme zverovať do rúk nejakého veštca alebo kartárky. Môžeme si to pokojne skúsiť sami. Každý z nás má v sebe určitú dávku fantázie, ale tiež schopnosť abstrakcie a logického myslenia. Každý z nás mal predka, ktorý na Vianoce rozkrajoval jablko či odlieval olovo, karty nechýbali snáď v žiadnej domácnosti. Schopnosť veštenia a dar jasnozrivosti sa dedí z generácie na generáciu. Vedci dokazujú, že niektoré schopnosti nášho mozgu sú skryté a nevyužité po väčšinu života. Nebojte sa ich prebudiť.